Araştırmacı yazar Harid Fedai 87 yaşında vefat etti

reklam alani

BRT’nin kuruluşunda ve kökleşmesinde önemli isimlerden birini daha yitirdik. Harid Fedai bu sabah 87 yaşında yaşama veda etti.

1968 yılında BRT’de görev yapmaya başlayan Harid Fedai, 1976 yılında televziyonun kuruluşunda aktif rol aldı.

BRT’de o dönemde üç Müdür Muavininden birisi olarak hizmet veren Harid Fedai 1988 yılında kurumdan emekli oldu.

1930 yılında Lefke’de doğan Fedai, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Türkçe Bölümü’nden mezun oldu. Harid Fedai, 1953-1956 yılları arasında Baf Türk Koleji’nde öğretmen ve Yurt Müdürü olarak çalıştı.

İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden diploma sahibi olan fedai, müfettişlik ve öğretmenlik görevlerinde bulundu.

Harid Fedai, özellikle Kıbrıs Türk Kültürü üzerine yaptığı araştırmaları ve şiirleriyle tanındı. 1985’den bu yana Kıbrıs, Türkiye ve başka ülkelerde ulusal ve uluslar arası birçok kongre ve toplantılara katılarak bildiriler sunmuş; gerek Kıbrıs, gerekse Türkiye’de araştırma-inceleme yazıları yayımlandı.

Harid Fedai’nin cenazesi, yarın İsmail Safa Camii’de kılınacak cenaze namazının ardından Lefkoşa’da toprağa verilecek…

Harid Fedai Kimdir?

Harid Fedai 12 Ekim 1930 tarihinde KKTC’nin Lefke şehrine doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’nde eğitim gördü. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. Daha sonra İstanbul’a gelerek İstanbul Üniversitesi Türkoloji bölümünde tahsil gördü. Ayrıca Türk Öğretmen Koleji’nde öğretmenlik ve müfettişlik görevlerinde bulundu. 1960-1962 yılları arasında Kıbrıs Radyosu’nda program amirliği yaptı. Bunun yanında Lefke Sancak Radyosu müdürü olarak çalıştı. Daha sonra Girne Amerikan Üniversitesi’nde koordinatör olarak görevini sürdürdü. Öte yandan Türk Dil Kurumu’nda Haberleşme Üyesi olarak yer aldı. Harid Fedai iş hayatının yanı sıra yazdığı makaleleri Yeni Kıbrıs, Söz, Varlık, Kültür Sanat gibi pek çok dergide yayımladı.

ÖDÜLLERİ – Lefkoşa Türk Bankası Kültür Sanat Ödülü

– Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırma ve Uygulama Merkezi Bilim Ödülü

– Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Türk Dili Şeref Ödülü

ESERLERİ

– Kıbrıs’ta Masum Millet Olayı

– Kıbrıs Müftüsü Hilmi Efendi

– Kıbrıs’lı Aşık Kenzi Divan I-II-II

I – Ruh-i Mecruh

Kıbrıs Sanayi Mektebi – Adsız Kitap

– Lefkoşa Mehlevihanesi

– Kıbrıs Tarihi

– Hatıralar

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, 87 yaşında hayatını kaybeden BRTK televizyonunun Kurucu Müdürü, KIBRIS Gazetesi yazarlarından, araştırmacı-yazar ve edebiyatçı Harid Fedai için bir taziye mesajı yayımladı.

Akpınar,Değerli Bilim İnsanı, Araştırmacı-Yazar, Edebiyatçı Harid Fedai’nin yaşamını yitirdiğini üzüntüyle duyduğunu kaydederek, “Kıbrıs’ın yetiştirdiği önemli Bilim İnsanı Harid Fedai’nin hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Kıbrıs değerli bir hocasını kaybetmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim” dedi.

Paylaş