Akansoy’a göre Anastasiadis yeni bir şey söylemedi.

reklam alani

Akansoy, Anastasiadis’in bilinmedik bir şey söylemediğini ve yapmış olduğu basın toplantısı metni, nedense Türkçeye çevrilmediğini, kamuoyu açıklamalarına değil resmi açıklamasının beklenmesi gerektiğini belirtti.

CTP Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla “Kıbrıs” konusunda herkesi sağduyuya davet etti.

Akansoy’un paylaşımı:

“Sayın Anastasiadis’in, yapmış olduğu basın toplantısı metni, nedense Türkçeye çevrilmedi. Basın tarafından özeti verildi. Dolayısıyla kamuoyu ikincil kaynaklar üzerinden bilgilendirilerek yönlendirilmeye çalışılıyor; zaten kenarda köşede kendi görüşlerinin haklılığını ispatlamaya çalışanlar oturmuş bekliyorlardı…

Bir iki konuya parmak basmak isterim… Anastasiadis, bilinmedik bişey söylemedi. Bugüne kadar yaptığımız yorumlar, değerlendirmeler dikkate alınmış olsa kendisinin haklı veya haksız kararlara etkin katılım konusunda farklı görüşleri, hassasiyetleri olduğu anlaşılırdı. Bunlar bugünün konusu değil, uzun süreden beri ifade ettikleri. Üçüncüsü, ademi merkezi federasyon konusudur. Ki yeni olan ağırlıklı olan bu konudur. Burada da resmi görüşünü beklemek gerekir. Çünkü resmi söylem ile kamuoyu açıklamaları arasında her zaman bir fark olduğu biliniyor.

BM parametreleri ve Guterres çerçevesinden müzakerelerin başlamaya hazır olduğunu vurgulaması önemlidir. Dolayısıyla Konfederasyon tartışmalarını artık bir kenara koymakta yarar var. Paket anlayışı ile müzakerelere başlamayı kabul ediyor. Bu konu da önemli. Merkezi yetkiler ve kurucu devlet yetkileri konusunda ne istediğini dinlememiz gerekir. Etkin katılım anlayışını nasıl ele alıyor ona da bakıp gerekli karşı öneri veya çalışma mutlaka yapılır.

Önemli olan, bizim ne istediğimizi bilmemiz. Duruşumuz net. Dün beğenilmeyen, ama bugün haklarımızı çok iyi bir şekilde gözettiğini fark ettiğimiz BM parametreleri de ortada.
Çizgimizi değiştirmeden, ilkeli duruşumuzu koruyarak yol alacağız. Kıbrıs sorunu hiç kimsenin açıklaması ile başlayıp, bitmez.
Anastasiadis’e anında cevap vermek yerine, biz kendi duruşumuzu ortaya koyalım. Kendi kamuoyuna yönelik yaptığı bir açıklama olduğunu unutmadan.
Biraz sağduyu, kararlılık.”

Paylaş