30. Ulusal Kimya Kongresi başladı

reklam alani

Ülkemizde düzenlenen ’30. Ulusal Kimya Kongresi’, Marmara Üniversitesi FFen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü ev sahipliğinde başladı.

Ulusal Kimya Kongresi’nin 30’uncusu bu yıl Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü ev sahipliğinde KKTC’de düzenleniyor.

Ulusal Kimya Kongresi, “Kimya Her Yerde” sloganı ile kimyanın yaşamın her alanında etkili olduğunu belirtmek ve bilimsel-uygulamalı tüm çalışmaların sektörel ve teknolojik gelişime olumlu katkılarının paylaşılması amacıyla düzenleniyor. Kongrede bir çok alanda başarı elde etmiş kimya uzmanları, öğrendikleri yeni bilgileri birbirlerine aktarma fırsatı yakaladı.
Marmara Üniversitesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilhan Kayaman Apohan, İHA muhabirine kongre hakkında bilgi verdi. Bu yıl Marmara Üniversitesi olarak 30. Ulusal Kimya Kongresi’ni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlediklerini belirten Apohan, “Fosil yakıtların yerini günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının almaktadır. Kongremizde de ana hedeflerden birisi enerjinin kimyasal yollarla nasıl kazanıldığı ve depolanması konusundaki bilgi birikimlerini akademisyenler olarak paylaşmaktır” dedi.
Türkiye Kimya Derneği Başkanı Bahattin Yalçın ise şunları kaydetti:

“Ülkemiz adına yapılan gelişmelerle ilgili bir kongre düzenledik. Bu kongrede değerli bilim adamları yurt dışından ve ülkemizi temsil edecek belki de ülkemizde ikinci Nobel’i alabilecek konuşmacılarımız dahi var. Biz burada her yerde kimya sloganı ile çıktığımız için bütün konuları kapsamamız lazım. Buradan aldığımız bilgilerle birlikte topluma kimyayı sevdirmek, aşılamak için yaptığımız bir çalışma. Ana hedefimiz burada kimyayı topluma sevdirmek ve sanayi ile üniversiteler arasında işbirliği kurarak kimya ile ilgili daha ileri düzeylere ülkemizi nereye getirebiliriz. İhracat açısından bakıldığında birinci sektör otomativ sektörüdür. Bunun diğeri de kimya sektörüdür.”

Kimya sanayinin Duayeni Timur Erk de İHA’ya açıklamalarda bulundu. Türkiye Odalar Borsalar Birliği Kimya Sanayi Meclis Başkanı Timur Erk, “Türkiye’de kimya sanayinin ihracatta ikinci konuma gelmiş olması üçüncülükten hazır giyimin önüne geçerek ikinci konuma gelmiş olması güzel bir atılım. Ancak buna karşın yaklaşık 35 milyar dolarlık bir dış ticaret açığı ile de en fazla açık veren sektör. Hedef belli bu 35 milyar dolarlık açığı azaltmamız lazım. Bunun için de katma değeri yüksek orta ve ölçek teknoloji kullanan ürünlerin bir an önce Türkiye’de üretilmesi lazım”

Bir sonraki Ulusal Kimya Kongresi, Türkiye Kimya Derneği tarafından Yıldız Teknik Üniversitesinde düzenlenecek.

Paylaş